Czarno-niebieska grafika wektorowa przedstawiająca chłopca.
NA EKRANIE

TOP 5 kultowych dziecięcych aktorek i aktorów filmowych

Do Dnia Dziecka brakuje jeszcze kilku dni, jednak postanowiłam już teraz sprezentować nową TOP-kę, którą poświęciłam piątce według mnie kultowych dziecięcych aktorek i aktorów filmowych.

1. Macaulay Culkin

Zdjęcie przedstawiające przestraszonego Kevina.

Tego chłopca nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Jego przestraszona twarz od wielu lat gości na ekranach telewizyjnych jakoś dziwnie w okolicach Świąt Bożego Narodzenia, co przeszło już do tradycji. Macaulay Culkin jako dziecko zyskał ogromną sławę, a ta sprawiła, że w pewnej chwili stał się najlepiej zarabiającym aktorem w wieku nastoletnim.

Film, który przywołałam, to oczywiście „Kevin sam w domu”. Opowiada on o ośmioletnim Kevinie, który przez chaos, jaki panuje podczas przygotowań do wyjazdu na urlop tak licznej rodziny, zostaje sam w dużym domu. Tak naprawdę jest z tego powodu bardzo zadowolony, a przynajmniej do czasu, kiedy do środka próbuje włamać się dwóch złodziei.

W Kevinie najbardziej czarująca jest jego samodzielność, a także niezwykła bystrość, dzięki której potrafi wykiwać dorosłych facetów i, tworząc rozmaite pułapki, dać im wielką nauczkę. Macaulay świetnie się spisał jako aktor komediowy. Stworzona przez niego postać jest typem uroczego, nie dającego się nie lubić łobuziaka.

2. Mary-Kate i Ashley Olsen

Kadr z filmu. Siostry Olsen.

Filmy z tymi słodkimi bliźniaczkami kojarzą mi się z dzieciństwem i pewnie trochę przez ten sentyment włączyłam je do mojej listy kultowych małoletnich aktorów i aktorek. Obie dziewczynki zdobyły sympatię widzów zapewne dzięki intrygującej urodzie, poza tym produkcje, w których występowały, a które dotyczyły najczęściej zamiany ról czy wymyślania „intryg” dotyczących życia miłosnego swojego rodzica, są naprawdę przyjemnie w odbiorze – lekkie oraz zabawne.

Moje zainteresowanie skupiało się także na ich kinowych stylizacjach – prawie za każdym razem grane przez nie bohaterki były modnisiami, ale ich ubrania przywodziły na myśl już raczej stroje dla dorosłych kobiet (choćby w komedii familijnej „Randka z billboardu”) niż nastolatek. Dzisiaj siostry Olsen prowadzą własny biznes modowy.

3. Freddie Highmore

Słynny kadr z ławką (z filmu „Marzyciel”).

Podczas kiedy bliźniaczki Olsen i Macaulay Culkin podbijali serca swoim komediowym talentem, Freddie Highmore wywoływał wielkie wzruszenie. Komu nie wymknęła się łezka podczas pamiętnej sceny z ławką w filmie „Marzyciel”, kiedy to mały, zapłakany Peter rozmawia z Jamesem Barriem (grany przez Johnny’ego Deppa)?

Ten aktor świetnie radzi sobie z trudnymi, wymagającymi wysokiego poziomu warsztatowego rolami. Może właśnie z tego powodu często obsadzany jest jako bohater autystyczny. Choćby ostatnio mogliśmy obejrzeć go na ekranie jako genialnego lekarza, Shauna Murphy’ego (recenzja 1. sezonu serialu „The Good Doctor” tutaj), a w dzieciństwie zachwycił  przecież krytyków swoją kreacją autystycznego chłopca Evana z filmu „Cudowne dziecko”. W jego twarzy była, i nadal jest, pewna zagadkowość.

4. Natalie Portman

Matylda i Leon.

W wieku trzynastu lat zadebiutowała w dramacie „Leon zawodowiec” w reżyserii Luca Bessona. Podobno, gdy pierwszy raz przyszła na casting, jej kandydatura została odrzucona. Upór i niezwykłe umiejętności aktorskie sprawiły jednak, że ostatecznie obsadzono ją w jednej z głównych ról. Sama myśl, że Natalie Portman mogłaby nie zagrać Matyldy, wydaje się absurdalna. Nastolatka perfekcyjnie stworzyła postać tak charakterystyczną, że nie można sobie już wyobrazić innej aktorki w tej roli.

Tym, co zachwyca w filmowej Matyldzie, jest zapewne jej dziecięca niewinność, jaka wyziera z piwnych oczu i miłego uśmiechu, skontrastowana z brutalnością świata przedstawionego, w którym dziewczynka nie może się odnaleźć i który zmusza ją do tego, by szybciej dorosnąć. Bohaterka chce zabijać, ale wydaje się, że nie będzie w stanie tego robić. W dodatku jej wizerunek został dopełniony buńczucznością, ale też – i to było głównym zarzutem wielu oglądających – dużym jak na wiek aktorki erotyzmem.

5. Haley Joel Osment

Cole stojący na schodach.

Przy okazji recenzji „Szóstego zmysłu” wspomniałam, że rola Cole’a, którą wykreował Haley Joel Osment, przez wielu uważana jest za najlepszą kreację dziecięcą kina i powinna zostać nagrodzona Oscarem. Osment bardzo realistycznie oddał strach chłopca, któremu pokazują się duchy. Nie są to jednak przyjemne z wyglądu istoty, tylko takie przypominające żywe trupy.

Dzięki udanej grze aktorskiej uwidaczniającej się zwłaszcza w mimice twarzy, bohater wywołuje w widzu ogromne współczucie i chęć niesienia mu pomocy, a to sprawia że od ekranu wprost nie można się oderwać aż do końca filmu.

Podsumowanie

Wymienione przeze ze mnie osoby są już dorosłymi ludźmi. Część z nich, jak Natalie Portman oraz Freddie Highmore, dalej grają i często są angażowane do wielu ciekawych, przynoszących popularność ról. Pozostałe, jak Haley Joel Osment, Mary-Kate Olsen czy Macaulay Culkin, występują już tylko jako postaci epizodyczne, choć kariera Culkina zaczyna na nowo nabierać tempa.

Czasami wielka sława we wczesnym wieku przynosi więcej smutku i problemów niż zadowolenia. Nawet dojrzały aktor nie zawsze radzi sobie z krytyką recenzentów, presją mediów i środowiska filmowego, a co dopiero małe dziecko.

W tekście wykorzystano:
ilustrację z pixabay.com jako obrazek wyróżniający,
zdjęcia ze strony imdb.com.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s